Krabičková dieta a jak na ni

Krabičková dieta a jak na ni

Kdo mě zná, tak ví, že mou prací je pohyb a zdravá strava. Snažím se lidem pomoci od bolesti, svalových disbalancí, i se splněním jejich snů zhubnout a zdravě se stravovat. Každý jsme jiný a tak se snažím program přizpůsobit každému na míru. Ať už cvičením, tak i jídelníčkem. Mám ale pár klientů, kteří jsou tak zaneprázdněni, že je pro ně příprava stravy mnou sestaveného jídelníčku nereálná. A tak jsem hledala vhodnou alternativu. Známé a hojně využívané jsou koncepty krabičkových diet. Jak ale vybrat tu správnou firmu a co by jídlo od ní mělo splňovat? Jak vybrat energetickou hodnotu krabiček a je možné si k ní něco přidat? To a spoustu dalších otázek se budu snažit tímto článkem zodpovědět.

Výběr firmy

Trh je skoro přesycen různými krabičkovými dietami. Já bych se rozhodovala podle několika kritérií. Kouknu na skladbu stravy– je tam dostatek bílkovin, je spektrum potravin široké s dostatkem vlákniny. Také na varianty krabiček, které firma nabízí. Určitě bude mít jiné nároky na makrosložky člověk, který sedí v kanceláři, nebo ten, co pracuje manuálně. Dále jak strava v krabičce vypadá. Ať si kdo chce co chce říká, jídlo chutná lépe, když dobře vypadá. A kejda v krabičce, kde nejsem schopna ani identifikovat, co v ní je, mě k jídlu rozhodně nevybízí. Dále hodnotím poměr cena-kvalita. Nejlevnější nebo nejdražší cena nemusí být nejlepší volba. Musíte počítat nejen s cenou potravin, ale také ten čas, který vám ušetří. A v neposlední řadě servis. Zda mi krabičky dovezou kam a kdy potřebuji, zda je kurýr příjemný apod.

 

Jak vybrat energetickou hodnotu krabiček?

Je třeba znát svůj bazální metabolismus (BM), tedy množství vydané energie naším organismem v klidovém stavu a na lačno. Jsou na to různé vzorce, které zohledňují věk, pohlaví, výšku a váhu nebo se můžete nechat změřit na chytré váze (InBody, Tanita,…)

 

BMR u žen

BMR = 655,0955 + (9,5634 × váha v kg) + (1,8496 × výška v cm) − (4,6756 × věk v letech) kcal/den

BMR u mužů

BMR = 66,473 + (13,7516 × váha v kg) + (5,0033 × výška v cm) − (6,755 × věk v letech) kcal/den

K tomu je třeba přidat energetickou spotřebu během vašeho dne. Méně či více fyzicky náročná práce, sport apod. Vámi vybrané krabičky by neměly jít hodnotově pod váš BM.

Můžu jíst ještě něco navíc?

Já osobně, si vybírám energeticky o chlup menší krabičky, protože si přidávám ovoce po sportu. Doplním tak glykogen a především antioxidanty, které pokryjí volné radikály, které během fyzické námahy ohrožují mé tělo a imunitu.  Co se týká zeleniny, tak té si přidávám podle chuti. Většina zelenina totiž není energeticky velkým přínosem, jako spíš zdrojem vlákniny a dalších tělu prospěšných mikroložek.

 

Je dobré si vyzkoušet krabičky na týden, zda vám jejich skladba i zpracování bude vyhovovat. Vím, že jsem zkoušela jedny, kde mi nevyhovovalo kořenění. Jelikož hodně cvičím, tak nesmí být jídla těžká.

 

Jsou krabičky na pořád?

Já volím cestu určitých cyklů. Většina klientů potřebuje získat návyk stravovat se pravidelně. Jelikož tak nedělají, tak ani nepociťují hlad a metabolismus se zpomaluje. Krabičky jsou super nástroj, jak získat návyk pravidelného stravování. Máte jídlo uvařeno i zabaleno, tak už jen sníst. Takové jídlo pro vás může být i dobrou inspirací, co jíst a jak jídlo upravovat a kombinovat. Cykly, o kterých jsem mluvila spočívají v tom, že si dám krabičky třeba na 3 týdny a pak týden nebo dva stravu domácí. Každý může volit intervaly podle sebe a podle toho, jestli třeba zrovna nejede na dovolenou.

 

Krabičky jsou pro mě nástroj jak ulehčit klientům a vytvořit v nich návyk na zdravou, vyváženou a pravidelnou stravu.

Pro všechny z Prahy mám super zprávu!!! S kódem: „Lucka10“ získáte od firmy Dont Cook slevu 10 % na jejich super krabičky na kterých teď ujíždím!!! Koukni na www.dontcook.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*